autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Konkurences padomes rīcība izsauc sabiedrības sašutumu

abrama01

Viens no šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas plaši atspoguļots gan masu medijos, gan izsaucis rezonansi sabiedrībā, saistīts ar akciju sabiedrības “Latvijas Gāze” (LG) lietu. Pirmdien LG nāca klajā ar paziņojumu, kurā sola pārsūdzēt Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, kas paredz atstāt spēkā LG piespriesto sodu vairāk nekā divu miljonu eiro apmērā. LG paziņojums izsaucis asu reakciju no Konkurences Padomes (KP), kura ekspertu un sabiedrības vidū raisījušas bažas par politisku ieinteresētību LG sodīšanā un spēju būt objektīviem.

Uzņēmums “Latvijas Gāze” šonedēļ nāca klajā ar paziņojumu, kurā norāda, ka uzņēmumam uzliktais sods, kuru KP piemēroja 2013. gada oktobrī, ir lielākais naudas sods Latvijas vēsturē par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Sods ir tik ievērojams, ka pārsniedz visu to sodu kopsummu, kuri 12 gadu laikā iepriekš piemēroti vairāk nekā 30 lielākajiem uzņēmumiem un savu tirgu līderiem par identiski klasificētu pārkāpumu. Bet, kas būtiskākais – naudas sods LG ir uzlikts par to, ka tā uzticējās un paļāvās uz KP, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas un Patērētāju tiesību aizsardzības centra lēmumiem, kuri atļāva uzņēmumam apturēt dabasgāzes piegādes situācijās, kad nav veikti norēķini par iepriekš izlietoto dabasgāzi.

LG apliecināja, ka Administratīvās apgabaltiesas spriedums tiks pārsūdzēts Augstākajā tiesā, uzsverot, ka neskatoties uz to, ka kopš Konkurences likuma spēkā stāšanās 2002. gadā Administratīvās tiesas ir atzinušas KP sodus par pareiziem vairāk nekā 97% lietu, uzņēmums nešaubās, ka konkrētajā lietā padomes lēmums tiks atzīts par prettiesisku.

Šāda LG apņēmība izsaukusi asu reakciju no KP priekšsēdētājas Skaidrītes Ābramas, kurā šonedēļ Latvijas Radio paudusi viedokli, ka nav pieļaujama klaja spiediena izdarīšana uz tiesu un izmeklēšanas iestādēm, izplatot nepatiesus apgalvojumus. Ābrama LG rīcību nosaukusi par veidu, kā maldināt iedzīvotājus un radīt spiedienu uz KP un tiesu darbu. Viņasprāt, šādi skaļi apgalvojumi par politiskām lietām vai vēršanos starptautiskās institūcijās ir uzskatāma par draudēšanu.

Kā norāda administratīvo tiesību eksperts Māris Ruķers, KP lēmuma atstāšana spēkā radītu tik netaisnīgas sekas, ka liktu uzdot jautājumus par KP politisku ieinteresētību LG sodīšanā.

“Konkurences padomei būtu turpmāk rūpīgi jāizvērtē informācija, kura tiek sniegta sabiedrībai par “Latvijas Gāzi”, jo šādā situācijā amatpersona nepauž privātu viedokli, līdz ar to nevajadzētu retorikā “iziet” ārpus pārsūdzētā lēmuma būtības vai izpaust tādu informāciju no lietas, kas nav izpaužama. Jāņem vērā, ka noteikti iestādes izteikumi vai izpaustā informācija var ietekmēt uzņēmuma reputāciju un nodarīt zaudējumus, kas no administratīvo tiesību viedokļa būs prettiesiska iestādes faktiskā rīcība, par kuru var pieprasīt atlīdzinājumu no valsts,” norāda Ruķers

Līdzīgu viedokli pauž arī pētnieciskais žurnālists Imants Liepiņš, norādot, ka Skaidrītes Ābramas viedoklis vērtējams kā šogad līdz šīm bīstamākais valsts amatpersonas izteikums, jo tas ar neiecietību izturas pret juridisku vai fizisku personu atklāti paustiem nolūkiem, kas šinī gadījumā ir — aizstāvēt savas likumā garantētās tiesības.

“Tāpat kā iedzīvotājiem vai jebkuram uzņēmumam, arī enerģētikas uzņēmumiem ir savi likumā noteiktie pienākumi un tiesības. Viena no neatņemamām tiesībām — uz jebkuras lietas taisnīgu izskatīšanu tiesā. Uzsvēršu — jebkuras! Bet, tā kā mēs visi labi zinām, kādas mūsu valstī ir tiesas, iznākumā regulāri tiek ziņots par gadījumiem, kad lietas tiek pārsūdzētas Eiropas tiesās. Un tur, kā liecina statistika, teju visos gadījumos beigās izrādās, ka Latvijas tiesu instancēs daudzu lietu izskatīšanas gaitā mūsu valsts ir pārkāpusi pati savus likumus!” vērtē žurnālists.

KP un LG konflikts radījis nopietnas bažas par iespējamo situācijas atrisinājumu – proti, ja KP lēmums paliek spēkā, vai zaudētājas lomā nepaliks visa Latvijas valsts? Tiek ieskicēts visai drūms nākotnes scenārijs ar iespējami skaļu Eiropas mēroga skandālu, kas starptautiskās tiesvedībās radīs Latvijas valstij ievērojamus zaudējumus.

Pievienot komentāru