autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kādas būs kvalitatīvas un ilgtspējīgas privātmājas būvniecības izmaksas?

 

Cik maksā privātmājas būvniecība? Liela daļa būvnieku tradicionāli atrunājas, ka cena nav nosakāma un tā esot principiāli neizpaužama informācija. Zināmā mērā var piekrist, taču tas neko neizsaka pasūtītājam, kas nobriedis privātmājas būvniecībai un vēlas saplānot izmaksu budžetu.

Pasūtītājam varētu nākt talkā rūpīgāka tirgus izpēte, vēršanās pie tiem ražotājiem un būvniekiem, kas nebaidās nosaukt vismaz cenu amplitūdu, precīzi definējot, ko par konkrēto finansējumu pasūtītājs varētu iegūt. Pieliekot pūles un apbruņojoties ar pacietību, iespējams satikt tos būvniecības speciālistus un būvkonstrukciju izgatavotājus, kuru piedāvātā cena ir saprotama un konkurētspējīga.

Privātmāju būvniecībā nevajadzētu novērtēt par zemu vispārīgās būvobjektu tapšanas procedūras – vispirms nepieciešams pasūtītāja izstrādāts projektēšanas uzdevums, kaut vai tikai savām vajadzībām, jo tas dod iespēju uz ieceri palūkoties kopumā, tad projektēšana, būvniecība saskaņā ar projektu un būvniecības uzraudzība, ko privātajā sektorā veic pats pasūtītājs vai viņa nolīgts tehniskais uzraugs.

Privātmāja ar rūpnieciski ražotām jumta koka kopnēm izmaksā sākot no 1000 eur/ m2

Lai radītu priekšstatu par privātmājas būvniecības izmaksām, aplūkosim ģimenes mājas projektu ar arhitektoniski izteiksmīgām un harmoniskām proporcijām – vienstāva koka karkasa ēku ar divslīpju jumtu, kura pamata konstrukcija ir rūpnieciski ražotas koka kopnes, ar kokšķiedras siltinājumu sienās un pārsegumā, racionālu plānojumu un plašiem stiklojumiem, koka logiem, kā arī vēlamajām mikroklimata uzturēšanas iekārtām. Šāda ēka izmaksā aptuveni sākot no 1000 eiro/m2,, atkarībā no vēlamās komplektācijas un ražotāja un būvnieka, pie kura vēršaties. Atsevišķas izmaksas veido ģeoloģija, grunts izpēte, topogrāfija, būvprojekta piesaiste gruntsgabalam un inženiertīklu projekts, saskaņošana un izbūve.

Jumta gatavās koka kopnes vienas ģimenes ēkai ar salīdzinoši vienkāršu jumta konfigurāciju, vidējo platību – ap 120 m2 – ar uzstādīšanu izmaksā aptuveni 6000 eiro. Taču jāņem vērā, ka cena ir koka kopņu atkarīga no daudziem faktoriem un to var precizēt, kas ražotāji iepazīstas ar ēkas projektu.

Jumta konstrukcijas koka kopnes nodrošina nevainojamu rūpniecisko kvalitāti, un tas ir viens no būvelementiem, ar ko ekonomēt finanšu un laika resursus. Ja palūkojamies uz Freimans Timber Constructions produktu izmantošanu dažāda stila privātmājās, jāatzīst, ka koka kopņu risinājums ir individuāli piemērojams arhitektu iecerētajam ēkas tēlam. Privātmājas būvniecība ir uztraukumu pilns laiks, tāpēc nozīmīgs ir katrs būvelements, kura iegāde, iestrāde un ekspluatācija neraisa šaubas, turklāt cena ir saprotama. Nav runas par lielu vai mazu cenu, bet argumentiem, kāpēc cena ir tieši tāda.

Ekspluatācijas izmaksas zema energopatēriņa koka karkasa ģimenes mājām

Latvijā koka karkasu privātmāju ar zemu energopatēriņu nav mazums, ģimenes, kas tajās dzīvo, ir laimīgas un novērtē ērtības un kvalitāti, kā arī izteikti zemos uzturēšanas izdevumus, kuri sākas no 0,25 eiro/ m2. Tas gan ir atkarīgs no apkures veida izvēles. Taču, lai tādu ēku uzbūvētu, jābūt kompetentam būvniekam, kam ir pieredze risinājumu izstrādē un kurš mākslīgi nesadārdzina izmaksas tikai tāpēc, ka zināšanu par racionāliem, ilgtspējīgiem risinājumiem un būvkonstrukcijām nepietiek, uzsver tie profesionāļi, kuri būvē šāda mājas un no kuriem daudzi ir jumta koka kopņu izgatavotāja Freimans Timber Constructions klienti. Klienti augsti novērtē Freimans Timber Constructions kompetenci, kvalitāti un ražošanas jaudu, kas daudziem citiem uzņēmumiem ir klupšanas akmens, jo nav iespējas īsā laikā nodrošināt lielus apjomus.

Jumta koka kopnes ekonomē privātmājas kopējās izmaksas

Rūpnieciski ražotās jumta konstrukcijas kopnes ir racionāls risinājums, lai mājas karkass pēc iespējas ātrāk tiktu zem jumta. Kompetenti speciālisti projektu izstrādā aptuveni divu dienu laikā, ražošanai nepieciešama viena diena, kopņu uzstādīšana objektā ar spraigu darbu iespējama pat vienas dienas laikā. Ar šo mūsdienīgo būvniecības tempu un izmaksām nevar salīdzināt nevienu citu jumta konstrukciju – metāla konstrukcija noteikti ir dārgāka, veidot jumta konstrukciju uz vietas objektā no koka spārēm ir ilgi, šādā gadījumā jārēķinās ar augstām darbaspēka izmaksām, turklāt nevar īsti zināt, kāda galu galā ir ģeometriskā precizitāte. Ja arī gatavo jumta koka kopņu izmaksas nezinātājiem sākotnēji šķiet augstas, tad savas šaubas iespējams viegli koriģēt ar vienkāršām matemātiskām darbībām, salīdzinot rūpnieciskā būvelementa izgatavošanas un uzstādīšanas izmaksas ar amatnieku radīto izstrādājumu no koka sijām un algu par darbu, kam papildus vēl jāpierēķina samaksa projektētājam.

Koka kopņu forma un montāžas iespējas

Jumta koka kopnēm iespējamas dažādas modifikācijas, efektīvi un lietderīgi katru kopņu veidu piemērojot gan vienslīpju, gan divslīpju, gan četrslīpju jumta konstrukcijām un attiecīgi izvēloties kokmateriālu dimensijas. Projektējot kopnes, to izmērus un arī nepieciešamo skaitu, tiek ņemts vērā ēkas plānojums, īpašie noteikumi, iespējamās jumta seguma, siltinājuma slāņa un vēju radītās slodzes. Gabarītos attiecībā uz privātmājām faktiski nav ierobežojumu. Ir iespējams izgatavot kopnes gan 1 metru, gan 2, gan 3 metrus augstas, mainās tikai stiprinājumu skaits un montāžas specifika objektā. Liela laiduma projektiem iespējams izveidot kopnes pat ar 35 m laidumu bez balstiem. Iekštelpu platības iespējams veidot bez kolonnām, kas mūsdienās ir ļoti pieprasīts parametrs – plašās pirmā stāva telpas tiek dēvētas par ģimenes komunikācijas centru, kur apvienojas dzīvojamā un virtuves zona.

Pieredzējusi montāžas brigāde, kuras rīcībā ir pacelšanas tehnika, kopņu uzstādīšanai privātmājas apjomam patērēs vienu darbadienu vai maksimāli divas. Viena kopne sver aptuveni 150 kg, tās visas ir marķētas, un projekta plānā ir iezīmēta atrašanās vieta katrai kopnei. Ja ir laiks, īpašnieks var sekot līdzi procesam, vērojot, kā tas acīm redzami ar katru stundu virzās uz priekšu. Nav obligāti jābūt ar jumiķa prasmēm vai amatniekam ar šauru specializāciju, jo rūpnieciski ražotās koka kopnes pie ēkas karkasa stiprināmas ar noturīgiem un praksē pārbaudītiem tērauda stiprinājumiem – leņķi ar stiprības ribu. Šie elementi pie mūrlatas tiek pienagloti. Kopējās konstrukcijas ģeometrija ir precīza, un tiek garantēta tās nemainība laika gaitā, turklāt cilvēciskās kļūdas ietekme kopņu uzstādīšanas laikā ir minimāla.

Laika apstākļi un montāža

Laika apstākļiem kopņu montāžu nevajadzētu ietekmēt, to iespējams veikt, kad vien tas cilvēciski iespējams, ja domājam par ļoti karstu vasaru vai ļoti aukstu ziemu. Arī lietus laikā var veikt montāžu, taču jāparūpējas par kopņu nosegšanu ar plēvi. Pēc lietus mitrums no kopnēm jāizvēdina, lai novērstu pelējuma rašanās riskus.

 

FREIMANS, vadošais jumta kopņu ražotājs Latvijā
Tālruņi: 29482103, 25560167
E-pasts: info@freimans.com

Publicitātes materiāls

Pievienot komentāru